Homeopatia

Homeopatia

Homeopatia to forma medycyny niekonwencjonalnej. Leki homeopatyczne to bardzo duże rozcieńczenia substancji, które powodują podobne objawy, jak schorzenie na które mają pomóc. Działanie leków homeopatycznych daje efekt podobny do placebo i brak jednoznacznych badań klinicznych, które potwierdzałyby ich skuteczność.

Ponadto homeopaci są krytykowani za namawianie pacjentów, do zaprzestania stosowania terapii lekami konwencjonalnymi, w miejsce których powinny być włączone preparaty przez nich zalecane. Leki homeopatyczne nie zatrują organizmu pacjenta, ale osoby je przyjmujące mogą zrezygnować z przyjmowania antybiotyków czy innych leków o silnym działaniu, łudząc się, że efekt terapeutyczny zostanie osiągnięty taki sam albo lepszy. Niekiedy może dojść do tragedii.

7489869124_194ad9480c_h

Przykładem może być łupież pstry- choroba skóry wywołana przez drożdżaki, która musi być leczona silnymi lekami przeciwgrzybiczymi czy antybiotykami, wypisanymi na receptę przez dermatologa. Również choroba afektywna, przy której pacjentowi podaje się leki psychotropowe, nie może być leczona środkami wymyślonymi przez homeopatów.